Dziś sobota , 20 kwietnia 2024 r. imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA NIEDZIELĘ MĘKI PAŃSKIEJ -10.04.2022r.

Ogłoszenia duszpasterskie na NIEDZIELĘ PALMOWĄ – 10.04.2022 r.

1        Zaczynający się tydzień nazywany jest przez chrześcijan „Wielkim”, bo będą się w nim dokonywać wielkie wydarzenia zbawcze. Zachęcajmy się wzajemnie do udziału w nabożeństwach wielkotygodniowych. Niedzielą Palmową rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia, którego centrum jest Triduum Sacrum: Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej, Wielki Piątek Męki Pańskiej, Wielka Sobota – Wigilia Paschalna i sama Wielkanoc.

2        Wielki Czwartek upamiętniamy wydarzenia Ostatniej Wieczerzy, odkrywamy na nowo godność kapłana i uczymy się modlitwy o jedność. Bez intensywnej, żywej więzi, komunii człowieka z Bogiem niemożliwa jest jedność  między ludźmi. Liturgia Wieczerzy Pańskiej w naszej Bazylice o godz. 18:00. Adoracja Pana Jezusa w ciemnicy w ciszy do godz. 22:00. Również spowiedź św. do 22:00.

3        Liturgia Wielkiego Piątku z adoracją Krzyża i relikwiarza z kamieniem z Góry Kalwarii o godz. 18:00. W tym dniu nie sprawujemy Eucharystii. Nabożeństwo Męki Pańskiej kończy się złożeniem Pana Jezusa do grobu. Adoracja  i spowiedź św. do godz. 22:00. W Wielki Piątek o godz. 15:oo rozpoczniemy nowennę do Miłosierdzia Bożego, która trwać będzie do niedzieli Miłosierdzia Bożego. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

4        W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów od godz. 9:00 do 14:00 co pół godziny.

5        Liturgia Wielkiej Soboty rozpocznie się poświęceniem ognia na zewnątrz Bazyliki przy figurze Matki Bożej Królowej o godz. 18:00.  Na liturgię światła przynosimy świece. Liturgia światła wypełniona tajemniczą i przejmującą ciszą, przygotowuje Kościół do Wigilii Paschalnej, do radości z nowego życia, do bycia świadkiem Zmartwychwstałego.

6        Zapraszamy na modlitwę różańcową pod przewodnictwem kapłana codziennie o godz. 12:oo.

7        Za ofiary na potrzeby naszej parafii składane na tacę  i przesyłane na konto z głębi serc dziękujemy. Wdzięczność wyrażamy w kapłańskiej modlitwie.

8         W ostatnią niedzielę Parafialny Zespól Caritas zebrał do puszek kwotę 868 zł. Caritas w kruchcie Bazyliki rozprowadza świece wielkanocne i kartki świąteczne. Kupując w Caritasie wspomagamy ubogich.  Można również składać dary materialne do kosza, który wystawiony jest przed prezbiterium.

9        Caritas Archidiecezji prosi o paczki dla Ukrainy. Karton z wykazem produktów, które powinny być w paczce można odebrać w zakrystii.

10    Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej, którą nabywamy w zakrystii.

Solenizantom i jubilatom składamy życzenia zdrowia i Bożego błogosławieństwa.