Dziś piątek , 29 marca 2024 r. imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA IX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ - 29.05.2016 R.

1. Trwa oktawa Bożego Ciała. Ostatniego dnia oktawy, w czwartek, poświęcimy wianki sporządzone z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych. Są one symbolem ludzkiej pracy, a jednocześnie są darem Bożym służącym ludziom i wszelkim stworzeniom. Podczas święcenia ziół wznoszone są modlitwy o opiekę nad polami i o dobre zbiory. Wianki sporządzone są zazwyczaj z rumianku, róż, mięty, rozchodnika, macierzanki, kopytnika, grzmotnika, jaśminu. Zatyka się je za obrazy świętych, nad oknami i w sieni. Do tej pory przypisuje się wiankom leczniczą moc i działanie ochronne.

2. W czwartek również szczególna modlitwa o świętość powołanych i o liczne powołania do służby w Kościele.

3. W piątek obchodzimy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W liturgii Kościoła rzymskokatolickiego przypada ona pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Została ustanowiona po objawieniu się Chrystusa św. Małgorzacie Marii Alacoque w latach 1673 – 1675, który zażądał ustanowienia święta ku czci swego Serca oraz odprawiania specjalnego nabożeństwa. Można w tym dniu uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie aktu zadośćuczynienia Sercu Jezusa.

4. W tym tygodniu czcimy liturgii ponadto: we wtorek – Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny; w środę – św. Justyna, męczennika; w sobotę – Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.

5. W środę rozpoczynają się nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, na które serdecznie zapraszamy wszystkich parafian codziennie o godz. 17:30.

6. W środę Dzień Dziecka. Pamiętajmy w tym dniu w modlitwie za dzieci, wypraszając dla nich mądrość, roztropność i odpowiedzialność.

7. Jerycho modlitewne w naszej Bazylice trwać będzie od 1 – 4 czerwca w godz. od godz. 7:oo – 21:oo. Zakończenie Apelem Jasnogórskim.

8. W pierwszy piątek przez cały dzień wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi św. od godz. 7:oo – 8:oo i od 15:oo – 19:oo.

9. W pierwszą sobotę odwiedzimy chorych od godz. 9:oo. Msza św. Kół Żywego Różańca w sobotę o godz. 15:oo i bezpośrednio po niej spotkanie w sali katechetycznej – wymiana tajemnic różańcowych.

10. W pierwszą sobotę po Mszy św. o godz. 18:oo adoracja wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi i Różaniec Fatimski – zapraszamy do wspólnej modlitwy.

11. W przyszłą niedzielę ofiarami do puszek będziemy wspierali Świątynię Opatrzności w Warszawie.

12. W przyszłą niedzielę na sumie poświęcimy figurę św. Mateusza Apostoła.

13. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Prasę nabywamy w zakrystii.

14. Solenizantom i jubilatom bieżącego tygodnia składamy życzenia Bożego błogosławieństwa.

Niech uczestnictwo w niedzielnej liturgii Kościoła będzie nie tylko spełnieniem obowiązku, ale doświadczeniem Boga, który uzdrawia i przemienia nasze życie.