Dziś piątek , 29 marca 2024 r. imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA OBJAWIENIE PAŃSKIE - 06.01.2013 R.

1. Dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. W naszej tradycji tę uroczystość nazywamy Trzech Króli od imion mędrców, którzy przybyli złożyć pokłon Dzieciątku. W XII wieku uznano Kacpra, Melchiora i Baltazara przedstawicielami Europy, Azji i Afryki. Na Trzech Króli w kościołach poświęcamy kadzidło i kredę. Kredą znaczymy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Zwykle dodajemy jeszcze aktualny rok. Wbrew obiegowej opinii: K+M+B, które piszemy poświęconą kredą nie oznaczają imion Trzech Króli, lecz z języka łacińskiego: Christus mansionem benedicat (Niech Chrystus błogosławi ten dom) lub Christus multorum Benefactor (Chrystus Dobroczyńcą wielu). Oznaczanie drzwi poświęconą kredą jest również wyznaniem naszej wiary.

2. W uroczystość Objawienia Pańskiego, przypada Dzień Modlitw w intencji misji. Ofiary składane dziś przy pobieraniu kredy przeznaczone są na misje.

3. Trwa wizyta duszpasterska – kolęda. Zgodnie z rozporządzeniem ks. abp. metropolity ofiary składane podczas kolędy przeznaczone są: 1/3 na cele Archidiecezji, 1/3 na cele parafialne i 1/3 dla kapłanów odbywających kolędę. Program wizyty kolędowej wywieszony jest w gablocie. ( tu przeczytać program).

4. Dziś po Mszy św. o godz. 13:30 zapraszamy na Jasełka w wykonaniu dzieci pod kierunkiem ks. kan. Zbigniewa i pani katechetki Katarzyny Lemek. Zapraszamy do wspólnego kolędowania.

5. Kalendarze parafialne można nabywać w zakrystii. Kalendarz przedstawiający relikwiarze świętych i błogosławionych, których czcimy w naszej Bazylice, może być pięknym prezentem na nowy rok.

6. Z serca dziękujemy za wszystkie ofiary składane na potrzeby naszej parafii. Wdzięczność wyrażamy w codziennej kapłańskiej modlitwie.

7. Parafialny Zespół Caritas po każdej Mszy św. zbiera ofiary do puszek z przeznaczeniem na pomoc dla biednych i rodzin wielodzietnych. Umiejmy pomóc biedniejszym od nas.

8. Msza św. w intencji świętości rodzin w czwartek o godz. 18:oo. Po Mszy św. możliwość oddania czci relikwiom św. Joanny Berety Mola.

9. W najbliższy piątek całonocna adoracja pod przewodnictwem Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Pana Jezusa z Mszą św. o północy. Rozpoczęcie Apelem Jasnogórskim o godz. 21:o. Zapraszamy do modlitwy.

10. W przyszłą niedzielę zakupując cegiełki będziemy wspierali parafialne dzieła.

11. Solenizantom i jubilatom bieżącego tygodnia składamy życzenia Bożego błogosławieństwa.

Dziś niedziela adoracyjna. Naśladując mędrców ze Wschodu klęknijmy przed Panem, oddajmy Mu pokłon i prośmy, aby błogosławił nam, naszym bliskim i całej umiłowanej Ojczyźnie.