Dziś wtorek , 16 kwietnia 2024 r. imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina

NIEDZIELA PALMOWA – 17.04.2011 r.

Niedzielą Palmową czyli Męki Pańskiej, rozpoczynamy tydzień Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa. W ciągu całego Wielkiego Postu  szukaliśmy dróg nawrócenia do Chrystusa. Dziś, na progu Wielkiego Tygodnia, niechaj sam krzyż stanie się źródłem odnowy wszystkiego w nas, którzy w Nim pokładamy nadzieję, by nie groziła nam duchowa znieczulica czy śmierć sumienia.

1        Przygotujmy się do odpowiedniego przeżywania Triduum Sacrum, które swą wymowną liturgią przypomina wielkie i nadzwyczajne wydarzenie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W Wielki Czwartek upamiętniamy wydarzenia Ostatniej Wieczerzy, odkrywamy na nowo godność kapłana i uczymy się modlitwy o jedność. Bez intensywnej, żywej więzi, komunii człowieka z Bogiem niemożliwa jest jedność między ludźmi.
Liturgia Wieczerzy Pańskiej w naszej Bazylice o godz. 18:00, podczas której kandydaci zostaną ustanowieni ministrantami, ministranci młodsi dostąpią godności ministranta starszego, a ministranci starsi zostaną ustanowieni lektorami.
Adoracja Pana Jezusa w ciemnicy do godz. 22:00.

2        Liturgia Wielkiego Piątku z adoracją Krzyża i ucałowaniem relikwiarza z kamieniem z Góry Kalwarii o godz. 18:00.
Z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę adoracja wg programu, który jest umieszczony w gablocie.

3        W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów od godz. 9:00 do 14:00 co pół godziny. Liturgia Wielkiej soboty wypełniona tajemniczą i przejmującą ciszą, przygotowuje Kościół do Wigilii Paschalnej, do radości z nowego życia, do bycia świadkiem Zmartwychwstałego. Liturgia Wielkiej Soboty rozpocznie się poświęceniem ognia o godz. 18:00.

4        Parafialny Caritas w kruchcie Bazyliki rozprowadza świece wielkanocne, chlebki, baranki i kartki świąteczne. Kupując w Caritasie wspomagamy ubogich. Można również składać dary materialne do kosza, który wystawiony jest przed prezbiterium.

5        W ostatnią niedzielę za cegiełki zebraliśmy kwotę 1.709 zł. Całość przeznaczyłem na pokrycie kosztów prac remontowych. Serdecznie dziękujemy za ofiary składane na potrzeby remontów i utrzymania Bazyliki.
Dziękujemy za trud utrzymania czystości. Modlitwą staramy się spłacać dług wdzięczności.

6        Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej, która znajduje się na stoliku pod chórem.

7        Wszystkim solenizantom i jubilatom składamy życzenia zdrowia i Bożego błogosławieństwa.

Niech nasz udział w liturgii Wielkiego Tygodnia pomaga nam dotknąć największych tajemnic naszej wiary, które prowadzą do zbawienia. Na godne i głębokie przeżywanie tych świętych tajemnic przyjmijmy Boże błogosławieństwo.