Dziś sobota , 20 kwietnia 2024 r. imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Ambona i ambonka

Najokazalej pod względem bogactwa snycerskiego wystroju prezentuje się neogotycka ambona, ustawiona przy lewym filarze transeptu. Jej ośmioboczny w rzucie korpus jest wsparty na wiązkowym filarze o skomplikowanej formie. Ścianki korpusu, podzielone dużymi ostrołukowymi płycinami, ozdobione są dekoracją maswerkową złożoną z rozet, trójliści i odcinków koła oraz ornamentalnej wici roślinnej.

Ciekawie rozwiązana została wykonana z kutego metalu ażurowa balustrada schodów ambony, „zawinięta" wokół filara. Jej kratę o esowatych liniach zdobią rozetki, zaś drewniana poręcz zakończona została motywem smoczego łba. Znacznie szerszy od korpusu jest baldachim ambony z tradycyjnie umieszczonym w podniebiu motywem gołębicy - symbolu Ducha Świętego. Ażurowa konstrukcja, eksponowana w zwieńczeniu baldachimu, przypomina hełm gotyckich wież kościelnych ze smukłymi iglicami.