Dziś piątek , 29 marca 2024 r. imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Ogłoszenia duszpasterskie na NIEDZIELĘ PALMOWĄ – 2.04.2023 r.

1       Zaczynający się tydzień nazywany jest przez chrześcijan „Wielkim”, bo będą się w nim dokonywać wielkie wydarzenia zbawcze. Zachęcajmy się wzajemnie do udziału w nabożeństwach wielkotygodniowych. Niedzielą Palmową rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia, którego centrum jest Triduum Sacrum: Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej, Wielki Piątek Męki Pańskiej, Wielka Sobota – Wigilia Paschalna i sama Wielkanoc.

2       Wielki Czwartek upamiętniamy wydarzenia Ostatniej Wieczerzy, odkrywamy na nowo godność kapłana i uczymy się modlitwy o jedność. Bez intensywnej, żywej więzi, komunii człowieka z Bogiem niemożliwa jest jedność  między ludźmi. Liturgia Wieczerzy Pańskiej w naszej Bazylice o godz. 18:00. Adoracja Pana Jezusa w ciemnicy w ciszy do godz. 21:00. Również spowiedź św. do 21:00.

3       Liturgia Wielkiego Piątku z adoracją Krzyża i relikwiarza z kamieniem z Góry Kalwarii o godz. 18:00. W tym dniu nie sprawujemy Eucharystii. Nabożeństwo Męki Pańskiej kończy się złożeniem Pana Jezusa do grobu. Adoracja  i spowiedź św. do godz. 22:00. W Wielki Piątek o godz. 15:oo rozpoczniemy nowennę do Miłosierdzia Bożego, która trwać będzie do niedzieli Miłosierdzia Bożego. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

4       W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów od godz. 9:00 do 14:00 co pół godziny.

5       Liturgia Wielkiej Soboty rozpocznie się poświęceniem ognia na zewnątrz Bazyliki przy figurze Matki Bożej Królowej o godz. 18:00.  Na liturgię światła przynosimy świece. Liturgia światła wypełniona tajemniczą i przejmującą ciszą, przygotowuje Kościół do Wigilii Paschalnej, do radości z nowego życia, do bycia świadkiem Zmartwychwstałego.

6       Zapraszamy na modlitwę różańcową pod przewodnictwem kapłana codziennie o godz. 12:oo.

7       Osobom, które złożyły swoje dary i ofiary na złoty różaniec dla Matki Bożej dziękujemy i w dalszym ciągu prosimy o składanie darów i ofiar. Niech każdy ma swój osobisty wkład w tym szczególnym wydarzeniu. Każdy dar jest odnotowywany w Księdze Koronacyjnej. Za dary i ofiary na złoty różaniec dla Matki Bożej i potrzeby parafii składane na tacę  i przesyłane na konto z głębi serc dziękujemy. Wdzięczność wyrażamy w kapłańskiej modlitwie.

8       Dziś naszymi ofiarami do puszek Caritas wspieramy ludzi biednych. Caritas w kruchcie Bazyliki rozprowadza świece wielkanocne i kartki świąteczne. Kupując w Caritasie wspomagamy ubogich. Można również składać dary materialne do kosza, który wystawiony jest przed prezbiterium.

9       Dziś  18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Po każdej Mszy św. możliwość oddania czci w Jego relikwiach. O godz. 21.00 zapraszamy na modlitwę dziękczynną za życie i pontyfikat naszego Świętego Rodaka. Rozpoczniemy Apelem Jasnogórskim, następnie Różaniec Papieski, zakończenie o godz.  21:37. śpiewem Barki.

10 Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej, którą nabywamy w zakrystii.

11 Solenizantom i jubilatom składamy życzenia zdrowia i Bożego błogosławieństwa.

PROGRAM  TRIDUUM  PASCHALNEGO

W  PARAFII  przy BAZYLICE  ŚW. JANA CHRZCICIELA

6 04.2023 r. – 8.04.2023 r.

WIELKI  CZWARTEK :

15:oo – Koronka do Miłosierdzia Bożego

17:15  - RÓŻANIEC

18:00  - MSZA ŚW. WIECZERZY  PAŃSKIEJ

SPOWIEDŹ:  od godz. 7:00 - 9:00;

po południu od godz. 14:00 - 18:00.

Adoracja i spowiedź św. po Mszy św.

do godz. 21:00.

WIELKI  PIĄTEK :

9:00 - DROGA KRZYŻOWA dla wszystkich –

po Drodze Krzyżowej możliwość przyjęcia Komunii św.

15:00 - Rozpoczęcie  NOWENNY DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO,  po nowennie - DROGA KRZYŻOWA DLA WSZYSTKICH.

17:15 - RÓŻANIEC

18:00 - LITURGIA WIELKIEGO PIĄTKU - ADORACJA KRZYŻA I RELIKWIARZA  Z  KAMIENIEM Z GÓRY KALWARII - po liturgii – TRZY  CZĘŚCI  GORZKICH ŻALI i CZUWANIE DO GODZ. 22:00.

21:00 – 22:00 – Mali Rycerze Miłosiernego Serca Pana Jezusa oraz wszyscy parafianie i przyjaciele naszej bazyliki.

WIELKA SOBOTA :

ADORACJA PRZEZ CAŁY DZIEŃ - POPRZEZ ADORACJĘ JEZUSA ZŁOŻONEGO W GROBIE WYZNAJMY NASZĄ WIARĘ I  UPRASZAJMY POTRZEBNE ŁASKI DLA SIEBIE, SWOICH RODZIN I NASZEJ OJCZYZNY.

POŚWIĘCENIE POKARMÓW:

OD 9:00  do  14:00  co pół godz.

15:00 - NOWENNA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO.

17:15 – RÓŻANIEC

18:00 - LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ.

SPOWIEDŹ ŚW. W  WIELKI PIĄTEK I  W  WIELKĄ SOBOTĘ

od godz. 7:00 do godz. 18:00.

MSZA  ŚWIĘTA  REZUREKCYJNA Z PROCESJĄ WOKÓŁ BAZYLIKI W PORANEK WIELKANOCNY pod przewodnictwem Ks. proboszcza  - o godzinie 6:00

Nie będzie Mszy św. o godz. 7:30!!!

ZAPRASZAMY  NA  WSPÓLNĄ  MODLITWĘ.